KAREKTERİN KADERİNDİR..!!!

Profesör sınıfa girer ve tahtaya kocaman 1 rakamı yazar. bakın, der bu karekterinizdir. Sonra 1’in yanına sıfır koyar. bu, başarıdır. Başarılı bir karekter biri on yapar. Bir sıfır daha ekler ve bu tecrübedir, der. On iken yüz olursunuz. Sıfırlar böyle uzayıp gider. Yetenek, disiplin, sevgi, kültür, sanat… Eklenen her yeni sıfırın karekterin yanındaki zenginlikleri on kat çoğalttığını anlatır hoca.
Sonra eline silgi alıp en baştaki biri siler. Geriye bir sürü sıfır kalır…

“KAREKTERİNİZ YOKSA DİĞER MEZİYETLERİNİZ BİR HİÇ OLARAK ASILI KALIR BOŞLUKTA..!!”

der. Her şey değiştirilebilir, karekter hariç. O içsel dünyanın reel hayata yansıyan özüdür. Kalıcı ve belirleyicidir. Karekteri daha sonradan toplumun “Kişilik” adını verdiği davranış biçimiyle karıştırmamak gerekir. Karekter ne kadar sahici ise “Kişilik” o kadar sahtedir. “Kişilik” köken olarak, maske anlamına gelen “Persona” kelimesinden gelir.
İyi kişilik, kötü kişilik gibi tanımlar, toplumun karekteri disipline etme cabasıdır. Ama karşılığı yoktur. Çünkü karekter, dışarıdan korunmak için çelik zırhını daha doğarken örmüştür. Bu yüzden, insanların tavır ve davranışlarına göre karekter analizi yapmak, bizi hep yanıltır.

BİZİM GÖRDÜĞÜMÜZ, GENELLİKLE KARŞIMIZDAKİNİN GÖSTERMEK İSTEDİĞİ KADARDIR..!!

Çocukluk yıllarından beri tanıdığın insanlara dikkat edersen özlerinde değişen hiçbir şeyin olmadığını hemen fark edersin. Sadece davranış şekillerinde farklılıklar oluşmuş olabilir. Şimdiki işleri, statüleri, bulundukları sosyal ve siyasal konumlarına göre, gündelik yaşama uyum sağlayacakları şekilde kendi davranış biçimlerini düzenlerler.
Karekterin, kaderinin mimarıdır. Karekterinin özünden yayılan enerjin yaşam seyahatinde başına geleceklerin habercisidir. Rotayı karekter belirler, yaşam onunla şekillenir. Arkadaşlarının ve aşkının seçiminde, asıl belirleyici olan karekterindir.

İNSANLARI KENDİNE ÇEKEN VE SENDEN UZAKLAŞTIRAN, KAREKTER ÖZELLİKLERİNİN SANA ÇAKTIRMADAN YAPTIĞI TERCİHLERDİR..!!

Hayatının mutlak belirleyicisi olan karekterini her zamankinden daha fazla önemsemelisin. Karekter olmadığı yerde geriye kalanlar, dalından kopmuş yaprak gibi fırtınaya kapılmış bir gemide, kaptanını kaybetmiş şaşkın kamarotlardır sadece.

HAYATTAN VE HOCANIN DERSİNDEKİ KARA TAHTASINDAN 1 SAYISINI ASLA SİLDİRMEMELİYİZ..!! YANINDAKİ RAKAMLAR 1 DİK DURDURÇA, ARKASINA TAKILIP GÜZELLİKLERİ ÇOĞALTMAYA DEVAM EDECEKTİR MUTLAKA..

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir